Vai ir vērts lietot vasaras riepas vai turpināt braukt ar ziemas riepām arī vasaras sezonā? Jā, viennozīmīgi, ir vērts vasarā lietot vasaras riepas. Vasars riepas būs pārākas visos parametros! Lielākie ieguvumi būs komforts, bremzēšana gan uz sausa, gan slapja asfalta seguma un nozīmīgs būs arī ieguvums, ko iegūsiet uz degvielas ekonomijas rēķina.
Pirms doties uz riepu tirdzniecības centru, ir vērts saprast budžetu, kādu esiet gatavi iztērēt riepu iegādei. Uz riepu rēķina ekonomēt nevajadzētu, jo šie plaukstas lieluma plankumi, kas ir saskarē ar ceļa segumu, ir tie, kas rūpējas par jūsu un jūsu pasažieru drošību.
Lasīt tālākIzmērs | Brends | LV | LT | Cena Ar PVN |
---|
Izmērs | Brends | LV | LT | Cena Ar PVN | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Protams, ja budžets atļauj, tad viennozīmīgi ir vērts skatīties uz premium riepu ražotāju plauktu. Premium riepu ražotāji vēl joprojām nemainīgi ir šie: Bridgestone, Michelin, Goodyear, Continental, Dunlop, Pirelli un Nokian. Šī būs izvēle, kas viennozīmīgi būs ar vissabalansētāko sniegumu.
Vidējais riepu segmentsŠajā riepu ražotāju klasē ietilpināmi lielie neatkarīgie riepu ražotāji un premium riepu ražotāju otrie zīmoli ar vasaras ripām, kas var sniegt gandrīz tik pat labu sniegumu, kā premium grandi: Hankook, Cooper, Nexen, Starmaxx, Kumho, Toyo, Vredestein, Yokohama, Falken, Firestone, Fulda, Sava, BF Goodrich, Kleber, Uniroyal, Gislaved, General.
Budžeta segmentsŠajā segmentā rodamas vasaras riepas ar labu cenu un labu sniegumu. Šīs riepas tiek ražotas premium riepu ražotāju rūpnīcās, kas garantē lielisku ražošanas kvalitāti. Lūk premium zīmoli un viņu ražotie budžeta vasaras riepu zīmoli: Bridgestone (Saetta, Dayton, Seiberling, Firststop), Michelin (Kormoran, Riken, Tigar, Taurus), Goodyear (Debica, Kelly), Continental (Barum, Matador, Sportiva), Pirelli (Formula, Ceat), Nokian (Nordman), un arī Vidējā segmenta otrie zīmoli Hankook (Laufen, Kingstar), Cooper (Starfire). Šajā segmentā noteikti ir iekļaujami Āzijas riepu ražotāji, kas tiek ražoti dažādās Āzijas valstīs, bet ne Ķīnā.
Lēto riepu segmentsŠajā vasaras riepu sgmentā ir iekļaujami visi Ķīniešu riepu zīmoli. Populārākie no tiem Latvijā šobrīd ir: Austone, Haida, Westlake, LingLong, Leao, Sailun, Powertrac, Maxxis, Antares, Firemax, Ovation, Kenda, Momo. Šajā sadaļā jāpiemin arī NVS valstīs ražotās riepas Cordiant, Rosava un Premiori.
Izvēloties vasaras riepas ieteikums ir izvēlēties riepu izmēru, ko ir paredzējis automašīnas ražotājs. Iemeslu kāpēc to darīt ir daudz. Viens no tiem ir automobīļu ražotāji. Viņi ir veltījuši tūkstošiem stundu, lai atrastu pareizo auto apriepojumu konkrētajam auto. Vērtējuši auto vadāmību un uzvedību ekstremālos apstākļos un izvēlējušies konkrētam auto vispiemērotāko riepu izmēru. Mainot riepu augstumu, būtiski mainās auto smaguma centrs, kas palielina auto svārstības un var ietekmēt auto noturību līkumos un noturību pret apgāšanos negaidīti apbraucot šķērsli. Mainot riepas izmērus mainās arī riepas svars attiecīgi arī auto neatsperotā masa. Tas negatīvi ietekmē auto kustīgās šasijas daļas - bukses, šarnīrus, stūres pirkstus, riteņu gultņus, jo uz šīm detaļām iedarbojas krietni lielāki spēki, nekā to ir paredzējuši auto ražotāji. Attiecīgi šīs visas detaļas nolietosies ātrāk. Pavisam vienkāršs piemērs par riepu svara palielinājumu izvēloties nedaudz augstākas riepas. Viena un tā paša rāžotāja riepu modelis izmērā 205/55R16 sver 9.15kg, bet izmērs 205/60R16 jau 10.92kg. Svara pieaugums gandrīz par 20%, kas ir gandrīz piektā daļa!!! Tas ir daudz. Īpaši jūtīgi pret riepu izmēra maiņu var būt auto ar 4x4 riteņu piedziņu. Riepu aprites diametrs var būtiski ietekmēt diferenciāļa un ātrumkārbas darbību. Pareizos sava auto riepu izmēru parasti var atrast uz degvielas tvertnes vāciņa iekšpuses vai arī uz vadītāja durvju statnes. Tur pat arī var atrast pareizos riepu spiediena datus jūsu automobīlim.
Jau kādu laiku uz vasaras riepām ir atrodamas uzlīmes, līdzīgi, kā uz sadzīves tehnikas, kas uzrāda dažādus riepas sniegumus. Šiem rādītājiem noteikti ir vērts pievērst uzmanibu izvēloties vasaras riepas.
Riepas rites pretestības rādītājs, kas ietekmē automašīnas degvielas patēriņu. Tiek apzīmēts ar burtiem no G līdz A. Pārvēšot šos burtus naudiskā izteiksmē, tad piemēram izvēloties riepas ar burtu B nevis E, jūs riepas dzīves cikla laikā ieekonomēsiet ap 190 EUR! Degvielas ekonomijas kalkulatoru, kur var aprēķināt konkrētu ieguvu EUR var atrast šeit: Ekonomijas kalkulators
Ļoti svarīgs rādītājs it īpaši Latvijas mitrajās vasarās. Atškirība metros starp E un B ir 9 metri. Tie ir divi automašīnas garumi. Ekstremālas bremzēšanas gadījumā tas var būt ļoti nozīmīgi. Riepu marķējums
Par riepu radītajiem trokšņiem ir jāizšķir divi trokšņi. Pirmais ir troksnis, ko mēra automašīnas ārpusē, šo lielumu var redzēt uz riepas efektivitātes rādītāju uzlīmes. Otrs ir troksnis, kas nonāk automašīnas salonā. Šogad riepu ražotāji pastiprināti pievērsuši uzmanību šim troksnim. Pareizāk sakot tam, kā samazināt šo troksni salonā. Goodyear šo tehnoloģiju sauc par SoundComfort Technology, Dunlop par NoiseShield Technology, Michelin par Acoustic Tehnology. Ideja visiem līdzīga - putu poliestera sloksne riepas iekšpusē. Šāda tehnoloģija spēj samazināt riepu radīto troksni automašīnas salonā apmēram uz pusi. Šī tehnoloģija nav lēta, pie viena riepu komplekta cenas jāpieskaita klāt apmēram 60 eur.
Uzskatām, ka par riepā, kuras nav vecākas par pieciem gadiem, uztraukties nevajadzētu. Vācijas autoklubs ADAC riepu vecumu ir definējis šādi: līdz 3 gadus vecas riepas - "rūpnieciki svaigas" (Factory fresh), līdz 5 gadus vecas - jaunas (New). Jau pieminētais autoklubs ir veicis pat salīdzinošos riepu testus jaunām riepām un riepām, kuras ir 4 gadus vecas. Būtiskas atšķirības riepau sniegumā netika konstatētas. Tātad par riepu vecumu līdz 5 gadiem uztraukties nevajadzētu. Līdzīgās domās par riepu vecumu ir arī riepu ražotāji. Bridgestone rekomendē: "... drošības nolūkos nomainīt riepas pret jaunām visas riepas, kas NOKALPOJUŠAS vairāk nekā 10 gadus". No šī teksta varam secināt, ja plānots riepas izmantot 3 gadus, tad pirkšanas brīdī riepas drīkst būt 7 gadus vecas. Goodyear riepu vecuma politika ir 5+5, pieci gadi noliktavā un vēl pieci gadi uz automašīnas. Riepu ražotājs Michelin garantē, ka viņu produkts ir derīgs 10 gadus no ražošanas datuma. Michelin ir veicis arī interesantus pētījumus, kuros secināja, ka riepas kuras tiek ekspluatētas uz automašīnas trīs nedēļas, kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgas riepām, kuras vienu gadu glabājas noliktavā.